Počet položek: 0 0,- Kč

Látkovky versus jednorázovky

Obecné informace k finančním propočtům

(čerpáno "Plenky v otázkách" nezáviské organizace ROSA )

Ekologicky šetrná maminka, která dává přednost látkovým plenkám, ušetří nejen životní prostředí, ale i při balení jednoho děťátka jí v peněžence zůstane až 20000Kč!

Při našich výpočtech jsme brali průměrný věk přebalovaní 2 roky (Jak jsme však již zmínili, přebalovací věk se právě kvůli používání jednorázových plenek prodlužuje).

Při našich výpočtech jsme zanedbali poplatky za odpad a to i přesto, že právě produkce odpadu je největší ekologický "hřích" jednorázových plenek. Jak už víme z oddílu o životním prostředí, jedno dítě "vyprodukuje" jen v plenkách až 1 tunu odpadu. Poplatky za komunální odpad jsou však bohužel většinou vyměřeny na "hlavu", takže každý (i naše miminka v jednorázových plenkách) platíme stejně. Poplatek však obec odvozuje od skutečných nákladů na likvidaci odpadu. Ten se bude též při zvyšujícím se množství odpadu přirozeně zvyšovat. (Obce budou nuceny stavět nové skládky a spalovny, apod.).

Nepočítali jsme ani náklady na pohonné hmoty při shánění plen a na praní znečištěného oblečení.

Do nákladů jsme nezapočítali ani čas věnovaný praní plen. V penězích jsme proto nevyčíslili ani práci věšení plen, event. skládání.

 

 klasické čtvercové
látkové pleny
moderní látkové
pleny
ekoplenypleny na jedno použití
- jednorázovky
nákup

1 760 – 3 160 Kč (60 ks plen a 8 kalhotek různých velikostí a kvality)

(při pořízení plen a kalhotek z druhé ruky
pak 600 + 280 až 900 Kč)

6 660 – 12 110 Kč (nejlevnější /nejdražší sada 24 ks plenek a 8 kalhotek)

29 320 – 38 170 Kč

- značkové 24 710 Kč

- nakupované pouze v akci 17 260 Kč

- neznačkové 12 960 Kč

energie – praní + žehlení

1 290 Kč (praní 3x týdně na 60°)

1 290 Kč (3x týdně na 60°)

 

 

voda –
praní

750 Kč

750 Kč

 

 

prací prášek

2 000 – 3 500 Kč
(levný/drahý prací prášek)

2 000 – 3 500 Kč
(levný/drahý prací prášek)

 

 

celkem

5 800 – 8 700 Kč

10 700 – 17 650 Kč

- největší rozdíly ve finančním srovnání činí velmi rozdílné ceny jednotlivých druhů plen a kalhotek (např. vlněné kalhotky jsou dražší než polyesterové)

29 320 – 38 170 Kč

12 960 – 24 710 Kč

poznámka

• náklady se snižují při používání plen pro další miminko (náklady na nákup se dělí dvěma, tj. celková částka při používání plen na jedno dítě se může snížit až na 4 920 Kč po celý přebalovaní věk). Také při nákupu plen a kalhotek z druhé ruky je možné ušetřit až polovinu nákladů na nákup, tj. dostat se na celkovou částku 4 920 Kč.

• při zvýšeném praní můžete počítat s náklady na opotřebení pračky (výměnu součástky či jinou opravu)

• při žehlení po dobu prvních třech měsíců se může celková suma navýšit o 100 Kč.

• náklady se snižují při používání plen a kalhotek pro další miminko (náklady na nákup se dělí dvěma, tedy u druhého dítěte se dostáváme na částku 7 370 – 11 595 Kč podle zvoleného typu plenek a kalhotek.

• při zvýšeném praní ale můžete počítat s náklady na opotřebení pračky (výměnu součástky či jinou opravu)

• rozdíl v celkové částce je dán způsobem nákupu (v prvním případě maminka objednává plenky ve velkém cenově výhodném balení od velkoprodejce, v druhém případě jde o nákup po jednotlivých balících buď v obchodě či u internetových prodejců)

• vzhledem k vyšší ceně ekoplen je doporučujeme kombinovat s bavlněnými plenami a preferovat je při výběru mezi jednorázovými plenami

• ceny plen byly počítány pro různé váhové kategorie (dle růstu dítěte), byl zohledněn odlišný počet plen v různých věkových obdobích

• v ceně nejsou zahrnuty poplatky za odpad, jízdné do supermarketů ani náklady na praní znečištěného oblečení

Pokud by se vám pořizovací výdaje u látkových plen zdály vysoké, začněte pouze s nutným množstvím plenek a kalhotek (klasické čtvercové pleny beztak upotřebíte i jinak při odříhávání, krmení apod.), a postupem přikupujte do "své sbírky". Další alternativou je ušít si plenky i kalhotky, a to třeba ze staršího flanelového či froté povlečení.

 

Komentáře k Látkovky versus jednorázovky

1
9.10.2013 02:50
Peťka

Děkuji za férové srovnání, uváděná čísla se mi "nezdála". Už chápu proč - z tabulky je zřejmé, že zatímco na 24 700 Kč se dostanu se značkovými jednorázovkami (které nekupuji), tak na 5 800 Kč se dostanu se "starými" čtvercovkami, které jsou pro mě nepoužitelné (příliš nepraktické atd.). Mimochodem mi u jednorázovek chybí cena za tak praktickou věc, jako jsou separační pleny. Je fakt, že i když se můžou stát záležitostí několika set Kč, tak jsem koupila 2 balení s velmi slušnou cenou a počůrané separačky peru, takže u mě to velký výdaj není.
Co se týče zašpiněného oblečení, to se nám stává spíš s látkovkami než s jednorázovkami.
Osobně kombinuju - jednorázovku na noc (nemůžu si pomoc, ale látkovka je na výměnu maximálně po 4 hodinách, i když do ní dám flísovou vkládačku - my měníme spíš po 2 hodinách) a na ven (když jdeme někam dál, ne na běžnou procházku). Kupovala jsem české Sketch AIO na Aurku, 2 sady po 6 plínkách, každá sada byla pod 900 Kč (nové) + k tomu ještě asi 2 sady po 2 plenách, taky to bylo míň než 200 Kč/ plenu (ještě pak zvlášť vkládačky, které by nebyly nutné a flísové vkládačky, které jsem pak řešila rozstříháním flísové deky). Je fakt, že jsem s nimi měla problém - nesedí na nejmenší dítě + měly problémy s patentkami - teď si dokupuju a SKETCH už nechci.
Nedovedu si představit finanční výhodnost látkování ve chvíli, kd spousta AIO jednorázovek stojí 500 Kč a víc - tj. 8 000 pořizovací náklady na ten počet, co jsemměla. Plus k tomu přes 5000 Kč za energie (viz výš) a jsme na ceně neznačkových jednorázovek. Když připočítám používání jednorázovek na noc, dovolenou, atd., tak se to u jednoho dítěte finančně až tak nevyplatí.
Látkuju z přesvědčení a doufám, že se mi to vrátí finančně s 2. dítětem ;-)

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Pouzivanim nasich sluzeb vyjadrujete souhlas s pouzivanim souboru cookie a také udělujete souhlas využití osobních údajů pro účely marketingu.   Další informace