Počet položek: 0 0,- Kč

Jak je to s úsporou pří používání látkových pleny

Ekonomické porovnání látkových plen a jednorázových plen

Ať už si vyberete jakoukoliv plenkovou výbavičku, ušetřite v každém případě!

Níže uvedené informace jsou čerpány z publikace "Plenky v otázkách" nezáviské organizace ROSA ). Ekologicky šetrná maminka,která dává přednost látkovým plenkám, ušetří nejen životní prostředí, ale i při balení jednoho děťátka jí v peněžence zůstane až 20.000,- Kč!

Při našich výpočtech jsme brali průměrný věk přebalovaní 2 roky (Jak jsme však již zmínili, přebalovací věk se právě kvůli používání jednorázových plenek prodlužuje).

Při našich výpočtech jsme zanedbali poplatky za odpad a to i přesto, že právě produkce odpadu je největší ekologický "hřích" jednorázových plenek. Jak už víme z oddílu o životním prostředí, jedno dítě "vyprodukuje" jen v plenkách až 1 tunu odpadu. Poplatky za komunální odpad jsou však bohužel většinou vyměřeny na "hlavu", takže každý (i naše miminka v jednorázových plenkách) platíme stejně. Poplatek však obec odvozuje od skutečných nákladů na likvidaci odpadu. Ten se bude též při zvyšujícím se množství odpadu přirozeně zvyšovat. (Obce budou nuceny stavět nové skládky a spalovny, apod.).

Nepočítali jsme ani náklady na pohonné hmoty při shánění plen a na praní znečištěného oblečení.

Do nákladů jsme nezapočítali ani čas věnovaný praní plen. V penězích jsme proto nevyčíslili ani práci věšení plen, event. skládání.

 klasické čtvercové
látkové pleny
moderní látkové
pleny
ekoplenypleny na jedno použití
- jednorázovky
nákup

1 760 – 3 160 Kč (60 ks plen a 8 kalhotek různých velikostí a kvality)

(při pořízení plen a kalhotek z druhé ruky
pak 600 + 280 až 900 Kč)

6 660 – 12 110 Kč (nejlevnější /nejdražší sada 24 ks plenek a 8 kalhotek)

29 320 – 38 170 Kč

- značkové 24 710 Kč

- nakupované pouze v akci 17 260 Kč

- neznačkové 12 960 Kč

energie – praní + žehlení

1 290 Kč (praní 3x týdně na 60°)

1 290 Kč (3x týdně na 60°)

 

 

voda –
praní

750 Kč

750 Kč

 

 

prací prášek

2 000 – 3 500 Kč
(levný/drahý prací prášek)

2 000 – 3 500 Kč
(levný/drahý prací prášek)

 

 

celkem

5 800 – 8 700 Kč

10 700 – 17 650 Kč

- největší rozdíly ve finančním srovnání činí velmi rozdílné ceny jednotlivých druhů plen a kalhotek (např. vlněné kalhotky jsou dražší než polyesterové)

29 320 – 38 170 Kč

12 960 – 24 710 Kč

poznámka

• náklady se snižují při používání plen pro další miminko (náklady na nákup se dělí dvěma, tj. celková částka při používání plen na jedno dítě se může snížit až na 4 920 Kč po celý přebalovaní věk). Také při nákupu plen a kalhotek z druhé ruky je možné ušetřit až polovinu nákladů na nákup, tj. dostat se na celkovou částku 4 920 Kč.

• při zvýšeném praní můžete počítat s náklady na opotřebení pračky (výměnu součástky či jinou opravu)

• při žehlení po dobu prvních třech měsíců se může celková suma navýšit o 100 Kč.

• náklady se snižují při používání plen a kalhotek pro další miminko (náklady na nákup se dělí dvěma, tedy u druhého dítěte se dostáváme na částku 7 370 – 11 595 Kč podle zvoleného typu plenek a kalhotek.

• při zvýšeném praní ale můžete počítat s náklady na opotřebení pračky (výměnu součástky či jinou opravu)

• rozdíl v celkové částce je dán způsobem nákupu (v prvním případě maminka objednává plenky ve velkém cenově výhodném balení od velkoprodejce, v druhém případě jde o nákup po jednotlivých balících buď v obchodě či u internetových prodejců)

• vzhledem k vyšší ceně ekoplen je doporučujeme kombinovat s bavlněnými plenami a preferovat je při výběru mezi jednorázovými plenami

• ceny plen byly počítány pro různé váhové kategorie (dle růstu dítěte), byl zohledněn odlišný počet plen v různých věkových obdobích

• v ceně nejsou zahrnuty poplatky za odpad, jízdné do supermarketů ani náklady na praní znečištěného oblečení

Pokud by se vám pořizovací výdaje u látkových plen zdály vysoké, začněte pouze s nutným množstvím plenea kalhote(klasické čtvercové pleny beztaupotřebíte i jina při odříhávání, krmení apod.), a postupem přikupujte do "své sbírky". Další alternativou je ušít si plenky i kalhotky, a to třeba ze staršího flanelového či froté povlečení.

Potřebujete poradit ? Jak je to s úsporou pří používání látkových pleny

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     Více informací
Pouzivanim nasich sluzeb vyjadrujete souhlas s pouzivanim souboru cookie a také udělujete souhlas využití osobních údajů pro účely marketingu.   Další informace